Пам’ятаєте кімнатку під сходами, в якій жив Гаррі Поттер на початку розповіді? Так ось, виявляється, це ідеальне місце для запису індивідуального подкасту. І хоча герой популярної книги подкастером не став (вочевидь, в нього знайшлися більш цікаві справи), така кімнатка для звукозапису цілком може простоювати без діла у вас. 

Як зробити хороший подкаст, чим він відрізняється від радіоконтенту та чому в Україні цей продукт не дуже популярний — The Lede обговорив з Валерієм Калнишем, головним редактором «Радіо НВ». 

Цього року інтернет-сервіс потокового аудіо Spotify витратив 400 мільйонів доларів, скуповуючи компанії, які займаються виготовленням подкастів. Spotify також почав роботу над власним додатком: у ньому музика та подкасти будуть винесені на окремі вкладки, даючи останнім рівноцінний статус поряд з музичними треками. 

Інша велика новина зі світу подкастів — це запуск платформи Luminary, яка пропонує слухачам понад 500 тисяч різноманітних аудіошоу. Вартість цього стартапу на етапі виходу на ринок оцінили в 100 мільйонів доларів. Luminary розбурхали ринок подкастів тим, що почали промотувати модель, за якої слухач може обрати сам: або вносити передплату й слухати улюблені шоу без реклами, або отримувати доступ безкоштовно, але подкасти будуть містити оголошення від рекламодавців. Лише у США аудиторія слухачів подкастів становить 90 мільйонів людей — 32% населення країни віком від 12 років і старше. Дохід від реклами в подкастах склав 479,1 мільйона доларів у 2018 році, згідно з дослідженням IAB / PwC, проведеним у США. 

А тепер приготуйтеся спуститися на грішну землю й спокійно прийняти той факт, що в Україні ринок подкастів досі так і не склався. Головний редактор «Радіо НВ» Валерій Калниш пояснює це тим, що українці не навчилися слухати розмову як тло до інших занять. Також редактор поділився кількома прогнозами, що може цю ситуацію змінити. 

Фото: Валерій Калниш, Facebook

Валерію, для початку поясніть, будь ласка, в чому принципова відмінність між радійним контентом та подкастами?

Головна особливість у тому, що це лише аудіопродукт лише для інтернету. Найпростіше це пояснити на прикладі. Уявіть, що ви маєте лише один канал зв’язку — це аудіо. І у вас більше немає нічого. Ви не зможете  розповісти те, що ви хочете розповісти, в тексті. Не зможете його проілюструвати. У вас є лише усна розповідь.

Подкаст — це саме така історія, коли ви орієнтуєтеся на того користувача, який буде тільки слухати в різних умовах: через смартфон, комп’ютер, за допомогою інших гаджетів. Як в 80-х чи 90-х: люди ходили з плеєрами, вставляли в них касети, а тепер уявіть, що у вашому смартфоні знаходяться багато-багато таких касет. Ви можете слухати дуже різноманітні програми, й вони власне і є подкастами. 

На радіо створювати такий продукт простіше. В принципі, подкаст — це доволі індивідуальний контент. Одна людина, за великим рахунком, може зробити подкаст. Одне видання може робити їх кілька. Найпопулярніший подкаст «Daily» створює The New York Times. Він виходить кожного ранку, з оглядом головних подій дня. Ви можете не читати всю газету The New York Times, за вас це вже зробили творці подкасту. З іншого боку, ви цю інформацію можете лише послухати

Чому простіше робити подкасти на радіо? В нас багато авторів. Будь-яку програму ми можемо оформити у вигляді подкасту. В Україні така практика поки, на жаль, не розвинена. В нас одиниці займаються подкастом саме як абсолютно самостійним інтернет-продуктом. Загалом, в нас не розвинена традиція слухання. Для порівняння, в США, де просунуті системи Google, ти сідаєш в авто, вводиш в навігатор маршрут поїздки, й разом з розрахунком тривалості поїздки система одразу пропонує тобі подкасти, які ти можеш послухати. Якщо їхати 44 хвилини — система тобі запропонує подкаст на ті ж 44 хвилини. Такий подкаст можна увімкнути й слухати як фон під час поїздки. 

У світі цей продукт зараз користується великим попитом. На жаль, не в нас.

Роль самого автора при створенні подкасту дуже значна? 

Звісно. Найпростіший приклад для порівняння — ютубери. Ви заходите на канал умовного Дудя, тому що ви хочете подивитися Дудя. А тепер уявіть, що такий Дудь існує в аудіоформаті. І ви будете слухати його. На заході найбільша аудиторія в гумористичних подкастів. 

Багато відомих журналістів теж роблять подкасти. Коли глобальні медіа роблять свої випуски — це як слухати їх в звуці. 

Авторське начало є, мабуть, одним з найголовніших. Успішним стає той, хто придумає несподівану історію, знайде цікавих гостей. 

Усі, хто займається подкастами, знають історію, як все почалося — з «Серіалу» (Serial). Це подкаст з журналістськими розслідуваннями різних історій. Кожна серія — це розповідь про якийсь шматок цього розслідування. Він став дуже популярним. Вважається, що з нього почався глобальний наступ подкастів та подкастерів на людську свідомість. 

Ведуча подкасту «Серіал» Сара Кеніг

Які ще елементи мають бути в хорошому подкасті?

Окрім яскравого автора, цікавої теми та гостей важливий також технічний супровід. Це не просто інтерв’ю чи розмова. З одного боку, вважається, що виробництво подкастів доволі просте саме з технічної точки зору. За великим рахунком потрібен комп’ютер, мікрофон, профіль, в якому ти викладатимеш подкасти, та мінімальні знання з монтажу аудіо. Далі ти можеш існувати, як хочеш. Можна займатися «красивим»: прописати окремо музику, перебивки, накласти фон. Все це залежить вже від бачення подкасту. 

В мене є програма «Книга за книгою», в якій я роблю огляди літературних новинок. Вона триває близько чотирьох хвилин. В ній є «вхід» — в ньому є назва програми, далі йде мій текст й окремим елементом я читаю цитату з книги. Цитата виділена звуком друкарської машинки. Для слухача це робить зрозумілим, що до цього був авторський текст, а далі — цитата. Далі знову йде мій текст і «вихід». Це механіка коротенького подкасту. 

Так можна зібрати п’ять записів й отримати подкаст на 15 хвилин про п’ять книг, які з’явилися на українському ринку. Такі продукти можна робити про що завгодно й скільки завгодно. Значних технічних зусиль вони не вимагають. Звісно, бажано, аби на записі не було відлуння. Цього можна досягнути за допомогою запису з хорошою технікою, яка має функцію зниження шуму, або робити запис у маленькій кімнаті, де не буде відлуння від стін. Пам’ятаєте кімнатку під сходами, в якій жив Гаррі Поттер на початку розповіді? Це ідеальне місце для запису індивідуального подкасту. 

Можна записувати й додаткові елементи — наприклад, інтерв’ю на виїзді. Не завжди ваш співрозмовник може приїхати до вас. Тут є складність: вухо дуже чутливе й якщо ви будете слухати запис поганої якості, то й ставлення буде відповідним. Погана якість звуку сприймається як погана робота в цілому. Краще все ж створити мінімально необхідні умови для запису чистого звуку з нормальними, середньої вартості мікрофонами. Тоді у вас якість звуку відповідатиме якості вашої розмови. Коли співпадають ці два елементи — технічна складова та хороша історія, яку ви розповідаєте, — у вас вийде хороший подкаст. 

Який трафік ви залучаєте на подкастах? 

Наш трафік — органічний, ми не купуємо його. Тому ми промотуємо свої подкасти через SoundCloud, сторінку радіо та в цілому через сторінки НВ. На сайті праворуч є велика секція з посиланнями на наші подкасти в SoundCloud. Там же є лічильники, які показують скільки разів послухали той чи інший з них. Все дуже чесно. 

Чи вартують витрачені зусилля отриманих результатів? 

Дивлячись якого результату ви хочете досягти. Для нас подкасти — це ще один інструмент донести до слухача те, що було в FM. Тому назвати нас чистими подкастерами неможна. Ми не створюємо спеціально продукт для інтернету. В нас подкастами стають оброблені програми, які були в ефірі. Люди, які займаються безпосередньо подкастами, зацікавлені в трафіку, просуванні, більшій дистрибуції, ніж радіостанція. В нашому просторі найбільше слухають SoundCloud, але є ще MixCloud, CastBox, Anchor, RadioCom. Є ще два великих гравці — Apple Podcast та Google Podcast, які підтягують подкасти за умови, що їх творці виконують певні технічні вимоги.  Якщо ви індивідуальний автор — ви будете рекламувати свою роботу, як і будь-яке медіа. 

На жаль, в нас на цьому ринку заробити не можна. Він не розвинений, немає практики та традиції слухання. Наприклад, коли ти прибираєш квартиру й вмикаєш подкаст просто для того, аби щось дізнатися, послухати цікавого автора, цікаву історію. Ми це заміняємо увімкненим телевізором, музичним радіо. Ми ще не звикли слухати розмову як тло — і я не хочу тут зменшувати значення подкастів. Ми звикли слухати у фоні музику. Подкасти змінюють це сприйняття: в той момент, коли ти займаєшся чимось руками, ти вмикаєш голову. Коли ж ти слухаєш музику, ти голову не вмикаєш. Поки такої практики немає. 

Які подкасти ви слухаєте? 

Оскільки я працюю на радіо, то я слухаю якісь дуже тонкі речі: Arzamas, Meduza, подкасти Дмитра Бикова на «Эхо Москвы». Стараюся слухати «Daily». Мене більше цікавлять історія, література, авторські думки. Це є і на нашому радіо. Ми створюємо колосальну кількість контенту, який я не встигаю весь прослухати. Тому на вихідних я слухаю наші програми, які не «зачепив». 

Яке майбутнє у подкастів в Україні? 

Я думаю, що поки ми розвиватимемося в напрямку індивідуальних подкастів. Ними будуть займатися люди, для яких це не є основним джерелом заробляння грошей, не є єдиним місцем їх роботи, які займатимуться цим у вільний від якихось інших активностей час. Для того, аби подкасти злетіли, потрібен ринок, інвестиції, створення своєї платформи. Поки ринок не побачить великої кількості людей, які готові їх слухати, він не вкладатиме в це гроші. 

Має з’явитися якийсь піонер з грошима, з вірою, розумінням продукту — тоді, можливо, подкасти в нас будуть розвиватися. Я припускаю, що медіа, які працюють в інтернеті, не можуть поекспериментувати зі створенням подкастів. Для них це буде додатковий інструментарій. Ми зараз навіть не на рівні Словаччини: в них є подкаст ранкового ефіру, який слухають за день близько 400 тисяч людей. Ми не будемо, на жаль, тими ж США, де ринок подкастів вже має свої фінансові виміри. Кількість подкастів там росте в геометричній прогресії. Вважається правильним мати свій подкаст для будь-якого медіа. Подивіться на The Washington Post, The New York Times, The News Yorker. Вони працюють в цьому напрямку, адже бачать в ньому перспективу. Мова йде про десятки мільйонів доларів інвестицій, якщо не більше. 

В нас поки немає ні аудиторії для цього продукту, ні грошей. А формувати звичку — довгий, витратний процес. На жаль, якщо думати в перспективі року, то великого буму не трапиться. Хоча на ринку може в будь-який момент з’явитися якийсь шалено популярний подкаст, як «Серіал», який прийдуть послухати всі. Тоді це може бути колосальним поштовхом для всього ринку. Але поки цього не трапилося. 

Авторка: Тетяна Гордієнко

Цікавитеся темою подкастів? Читайте прогнози CEO «Meduza» Галини Тімченко про перспективи подкастів у Східній Європі тут.

1 коментар

Comments are closed.