Перш ніж запускати канал на YouTube, дайте відповідь на питання — навіщо він вам?

Експерт в контент-маркетингу і нових медіа, сертифікований YouTube фахівець та тренер медіаакселератора RCA Микола Рогінець пояснює як розставити пріоритети та запланувати запуск YouTube каналу. А також розповідає про методи монетизації YouTube: що з них вже працює в Україні, а що має стати доступним найближчим часом.

Розбираємося в екосистемі YouTube

YouTube — це відеохостинг, який в 2006 році викупила корпорація Google. Це важливий факт, який треба мати на увазі. По-перше, це зробило YouTube дуже технологічною платформою. По-друге, це зумовило її подальший розвиток як другої пошукової системи в світі після Google за кількістю запитів. Для творців контенту це дає ще одну можливість: працюючи з YouTube, вони можуть в тому числі отримувати й трафік з Google. 

YouTube позиціонує себе як величезний майданчик, який дає кожному голос та технічні можливості, аби поділитися ним з усіма, хто хоче його почути. Це ще один важливий нюанс, який треба розуміти про цю платформу. У творців контенту по суті немає обмежень: вони можуть створювати та поширювати ролики для усіх користувачів, не обмежуючись своїм регіоном чи країною. Це платформа, яка поєднує риси соцмереж, технологічних та розважальних майданчиків одночасно. 

Найважливіша метрика YouTube — час перегляду. Це сумований час в годинах, який аудиторія каналу приділяє його контенту. Наприклад, порівняємо два умовні канали. На одному — 10 тисяч підписників й мільйон переглядів щомісяця. На іншому — тисяча підписників та 500 тисяч переглядів щомісяця. Але другий канал генерує 100 годин переглядів, а перший — 50 годин переглядів. В цьому випадку другий канал — кращий. Метрика часу важливіша, ніж перегляди чи кількість підписників. 

Складаємо стратегію 

Почати створення YouTube каналу треба зі стратегії та відповіді на питання: навіщо він вам? Якої мети ви хочете досягти? Канал стане додатковим джерелом трафіку для вашого медіа? Чи ви хочете монетизувати його? Відповідь на це питання й буде основою для вашої стратегії.

Перед запуском каналу потрібно також зрозуміти, для якої аудиторії ви створюватимете контент. В маркетингу є підхід під назвою persona mapping — це збірний образ вашої аудиторії. Як правило, створюють не більше п’яти таких портретів. 

Наприклад, глядачем вашого каналу може бути умовна Олена: вона дизайнер, їй близько двадцяти років і вона живе у великому місті: Києві, Харкові, Одесі чи Львові. Вона працює в дизайн-агенстві, має ось такі хобі та ось такі цілі в житті. Ви прораховуєте які вона має розчарування, які її улюблені бренди, кого вона дивиться на YouTube. Це робиться для того, аби максимально точно зрозуміти цю людину. Яке своє завдання чи роботу вона буде вирішувати, переглядаючи ваш контент? Якщо ви цього не зрозумієте, ви буде робити марну роботу. Поспілкуватися та зрозуміти свою аудиторію можна й просто через онлайн-трансляцію чи анкети. Або ж можна замовити окреме дослідження аудиторії — зараз вони не настільки дорогі, аби бути недосяжними.

Вивчаємо основи YouTube

Наступний крок — розібратися в основах роботи з YouTube. Почати можна з ресурсу creatoracademy.youtube.com й ретельно фіксувати, який контент ви пробували робити й як на нього реагувала аудиторія. Так вдасться відстежити, що з нею резонує, а що ні. Важливо знайти баланс між раціональним та емоційним. Часто медіа впадають в крайності. Надлишок емоцій кидає їх у «жовтизну». Надлишок раціонального робить їх нікому не цікавими.

На цьому етапі також важливо багато дивитись YouTube. Подивитися на тих, хто вже вміє робити відео — це також хороший спосіб чогось навчитися.  

Після того, як ви визначилися навіщо вам YouTube й хто ваші глядачі, подумайте в яких умовах вони дивитимуться ваші відеоролики — на самоті й в смартфоні чи ввечері на ноутбуці, після робочого дня? Розуміючи це, треба створювати різний контент. Якщо понад 60% переглядів у вас припадає на мобільні пристрої, ви не можете собі дозволити зйомку дрібних деталей. Глядачам це буде незручно дивитися. Якщо вас більше дивляться у Facebook, то це більш швидкий контент й переважно без звуку. А на YouTube люди приходять за довшим форматом. 

Про планування контенту

Контентна стратегія поділяється на дві частини: Pull та Push. Pull — це те, що ми до себе притягуємо. Сюди відноситься Help та Hot контент. Push — це те, що ми «штовхаємо» . До нього відноситься Hero та Hub контент. Розглянемо їх детальніше. 

Help контент. Дає відповідь на питання «Як?» — це може бути будь-що, від того, як почистити праску до зав’язування шнурків. Важливо оптимізовувати цей контент під SEO. Пам’ятайте, що Google видає відео в результатах пошукової видачі, якщо вони відповідають на запити користувачів. Підсумовуючи, Help контент — це заплановані відео, які з’являються після аналізу пошукового трафіку.

Hot контент. Розповідає про актуальні події, які відбуваються зараз. Важлива порада — реагуйте на події, які масштабніші, ніж той регіон, в якому ви знаходитеся. Це допоможе розширити аудиторію. Для hot контенту важливо мати команду, яка може моніторити події та швидко на них реагувати. 

Hero контент. Допомагає створити стосунки з глядачами на відстані й зробити канал унікальним. YouTube дуже персоналізоване медіа. Вам складно буде створити стосунки з глядачем, якщо в кадрі не буде людини. Але й не варто робити ставку на одного ведучого — якщо він раптом змінить місце роботи, разом з ним може піти й популярність каналу. 

Hub контент. Це формат, який передбачає регулярність, постійність, відсутність частих змін, структуру та сценарій. Найчастіше це розважальний контент. Це можуть бути локальні історії, тури по місту тощо. Ще один тип hub контенту — шоу. Зараз це тренд №1 у світі контенту.

Монетизація YouTube 

Дохід від реклами

YouTube дозволяє ввімкнути монетизацію відео та заробляти через розміщення в ній рекламних оголошень: від оголошень-заставок до відеореклами, яку неможливо пропустити. Більше про неї можна прочитати в довідці від самої платформи. Особливість цього способу — він має сенс для тих каналів, у яких мова йде про мільйони переглядів. Якщо переглядів мало, то й дохід від розміщення реклами буде малим. В Україні в середньому платять 1$ за 1 тисячу переглядів. 

Суперчат 

Дає змогу користувачам за гроші підняти вище в обговоренні свій коментар або виділити його кольором. Деякі рекламні агентства або бренди користуються цим інструментом на каналах блогерів, аби рекламувати послуги та товари. Так часто роблять магазини: вони закріплюють свій допис в топі трансляції й усі глядачі, які її дивляться, бачать це закріплене повідомлення. 

Інтеграція брендів у контент

Для великих розвинених каналів це є основним джерелом доходів, а не вбудована монетизація від YouTube. Бренд, який хоче інтегруватися в контент каналу, готовий заплатити більше, ніж Google за перегляди. Для каналів із локальним фокусом це теж може бути важливим способом монетизації: вони продають доступ до аудиторії, яка релевантна для місцевого бізнесу.

Краудфандинг для створення медіапроєктів 

Медіа можуть збирати кошти на створення великих проєктів через «Спільнокошт». 

Серед інших функцій для монетизації YouTube є спонсорство, продаж квитків на події та сувенірної продукції. Але вони поки не доступні в Україні. 

На етапі бюджетування та монетизації треба враховувати скільки ресурсів ви готові вкласти в канал та його просування та на якому етапі плануєте вийти на прибуток й у якому обсязі. Ці показники треба перевіряти щотижня, а якщо є людина, яка напряму відповідатиме за цей шматок роботи — то щодня. Після того, як ваша стратегія готова, все, що залишається — це рухатися за алгоритмом та вчасно перевіряти, що добре спрацювало для вашого YouTube-каналу, а що виявилося неефективним.