Ольга Ульянова за програмою Journalism Exchange Program пройшла стажування в редакції «Четверта влада» та ділиться лайфхаками про те, як журналістам почати робити розслідування, якщо вони не знають з чого власне почати.

Визначтеся з темою

Якщо не знаєте з чого почати, то нехай спершу це буде конкретне та більш вузьке завдання — пошук теми. Наприклад, на ідею для теми може надихнути закон, який набув чинності, але не працює у вашому місті чи у всіх містах України.

Або можна написати про якусь схему шахрайства, соціальну проблему чи порушення.

Розробіть план

Звичайно, розслідування можна зробити і без плану. Але так ви будете розуміти, зі скількома людьми вам потрібно поспілкуватися, які питання поставити та скільки приблизно часу на це потрібно.

Розпишіть, з ким ви плануєте поспілкуватись та які питання збираєтесь поставити. Враховуйте, що в процесі ваш план розшириться.

Reid Scott Dan Egan GIF by Veep HBO - Find & Share on GIPHY

Почніть збирати інформацію

Цей процес може зайняти від декількох днів до декількох місяців. Але з планом зробити це буде набагато легше, ніж без нього.

Подбайте про те, щоб у матеріалі були позиції всіх сторін, які зачіпає розслідування. Якщо вам потрібно отримати інформацію від конкретної людини, а зв’язатися з нею не виходить, варто знайти іншого фахівця, який зможе надати вам інформацію.

Щоб мати повну картину, поспілкуйтесь з якомога більшою кількістю фахівців  та експертів

Знайти гарного експерта дуже складно. Але для розслідування це дуже важливо. Іноді відбувається так, що один спеціаліст може порекомендувати іншого, а той виявиться справжнім «скарбом».

Якщо вам щось незрозуміло у темі, якою займаєтесь, постарайтеся знайти людину, яка зможе пояснити це простими словами.

Кількість фахівців у матеріалі ви самі визначаєте для себе. Добре, якщо це буде приблизно 5 людей, але їх може бути і більше.

А потім ще раз поспілкуйтесь, якщо у вас залишились питання

Найголовніше, щоб по закінченню розслідування ви самі могли відповісти на всі запитання. Якщо ж питання залишились і вам ще не все зрозуміло, краще перепитайте.

Дуже важливо, щоб пазл, який ви збирали під час написання розслідування, склався.

Ryan Gosling I Want To Ask You Some Questions GIF - Find & Share on GIPHY

Не забувайте про ілюстрації та інфографіку

Великі тексти дуже важко сприймаються, тому краще продумувати як його проілюструвати. Це можуть бути власні фотографії, які стосуються теми розслідування. Також можна брати фото у експертів, з якими спілкуєтеся.

Якщо у тексті є розрахунки, варто зобразити їх за допомогою інфографіки. Візуально це сприймається краще ніж купа незрозумілих цифр.

Пишіть простіше і зрозуміліше для читача

Я гадаю, що багатьом журналістам хотілося б, аби їх тексти читали експерти, аналітики та інші розумні люди. Але треба пам’ятати, що здебільшого нас читають звичайні українці, тому складні речі потрібно пояснювати і намагатися зробити текст якомога простішим.

Наприклад, якщо йде мова про кримінальне провадження, варто навести коментар юриста, який пояснить це простими словами.

Також можна порівнювати незрозумілі цифри чи площу земельних ділянок  з чимось зрозумілим для людей (з вартістю машин, квартир, площею футбольних стадіонів і т.д.).

The Paley Center for Media GIF - Find & Share on GIPHY

Пам’ятайте, що розслідування повинно бути суспільно важливим

Дуже часто журналісти стикаються з тим, що вони багато часу приділяють написанню тексту, а потім його не читають або погано читають.

Річ у тому, що тема розслідування повинна стосуватися великої кількості людей. Це може бути медицина, освіта, зміни у законодавстві, підвищення тарифів і т.п. Це може означати ще одне завдання для авторів — зрозуміло пояснювати читачам, чому це важливо та як це зачіпає їхнє повсякденне життя.

Авторка: Ольга Ульянова

Фото: Pixabay

Цей текст створено в рамках програми міжредакційних обмінів Journalism Exchange Program за підтримки Національного фонду на підтримку демократії  NED. Більше про JEP читайте тут.