Розбираємо в чому користь редакційних правил на прикладі Радіо НВ та порівняннях з американським футболом.

«Плейбук» (англ. playbook) – не зовсім типове слово для української журналістики. Цей термін зазвичай використовується в американському футболі. Кожна команда цього виду спорту має свою унікальну книгу комбінацій, які виконує під час матчу. «Плейбук» визначає стиль гри команди та її відмінність від інших колективів.

Вперше з таки явищем як «плейбук» у медіа я познайомився під час стажування на Радіо НВ у межах програми міжредакційних обмінів від Media Development Foundation. І мушу визнати: медійникам така «книга» не менш потрібна, аніж гравцям в американський футбол, адже значно спрощує життя тим журналістам, які лише починають працювати у новій редакції.

Що таке «медіаплейбук»?

Це книга або папка з файлами, де зібрана інформація  про принципи та стандарти роботи редакції. Іншими словами – це своєрідний «паспорт» для медіа.

Study Lawyer GIF by CBS - Find & Share on GIPHY

Як «плейбук» виглядає на Радіо НВ?

Там це звичайна папка з декількома десятками сторінок.Перші сторінки – це історія виникнення медіа, його аудиторія та контент, який воно створює. Далі описані внутрішні стандарти роботи редакції – скажімо, якими мають бути інформаційні приводи та повідомлення, сюжети та включення в ефір. Кожен із цих елементів окремо розписаний і підкріплений прикладом.

Що дає «плейбук» журналісту?

Завдяки «плейбуку» набагато легше зрозуміти, як працює редакція чи медіа загалом. Крім того, в такій книзі зібрані відповіді на майже всі типові запитання, які можуть виникнути на початку роботи в новому колективі – наприклад, якої довжини повинні бути синхрони, скільки спікерів має бути в репортажі чи як правильно написати інформаційну довідку. 

Що дає «плейбук» редактору?

Перш за все, він економить редакторський час. Адже кожного разу, коли на практику чи стажування  приходить нова людина, їй потрібно пояснити, для кого саме працює редакція, як повинні і як не повинні виглядати матеріали, які теми цікаві аудиторії і де їх шукати.

Do The Right Thing GIF - Find & Share on GIPHY

Як створити власний «плейбук»?

Важливо знати, що це завдання не з простих, адже потрібно не лише детально розписати всі редакційні «фішки», а й навести доступні приклади. Читаючи ваш «плейбук», журналіст/редактор має швидше стати членом команди,а написане повинно йому в цьому допомогти.

Що можна ще почитати за темою?

Автор: Святослав Драбчук, радіо FM Галичина (м. Львів)

Цей текст створено в рамках програми міжредакційних обмінів JournalismExchangeProgram за підтримки Національного фонду на підтримку демократіїNED. Більше про JEP читайте тут.