Таким принципом треба керуватись при виробленні нових форматів для медіа. Й перш ніж впроваджувати на сайті нову подачу інформації, спершу треба вивчити як аудиторія реагуватиме на неї. Стажерка JEP Дар’я Сергієнко розповідає як це робила редакція Inform.zp.ua. Можливо, щось із їх досвіду буде корисним і для вас.

Без експериментів, звичайно, не обійтись. Але формати повинні відповідати запитам аудиторії. На прикладі Inform.zp.ua(Запоріжжя) я розповім, як на сайті приживались нові формати та скільки сил редакція має витратити на нововведення.

Аудиторія нашого сайту складається на 60% з чоловіків та на 40% жінок, й найбільша частка припадає на людей віком 25-45 років. Такі показники розв’язали нам руки, щоб робити усілякі креативні штуки: caption-video, таймлапси для соцмереж тощо. В них ми брались пояснювати різні речі — серйозні та не дуже. Такий формат сподобався аудиторії. Це було помітно по тому, як активізувалися користувачі як на сайті, так і в соцмережах.

Nice The Office GIF - Find & Share on GIPHY

Теми для відео обирались за інформаційною картиною дня. Оскільки для створення caption-video не потрібно багато часу, вони виходили майже одразу після публікації головних матеріалів.

Кілька лайфхаків: для того, щоб caption-video вийшло динамічним та інформативним, треба виділити головні думки та вибудувати цікаву історію, яка б доповнила чи краще пояснила матеріал. Також для такого формату характерний невеликий хронометраж, не більше двох хвилин. За цей час треба вмістити всю суть історії чи події.

Такий формат дуже швидко прижився на нашому сайті та став невід’ємною частиною різних подій та заходів. Звісно, не обійшлося без тваринок)

Film Photography GIF by 3KOMMA3 Medienproduktion - Find & Share on GIPHY

Навіщо сайту великі формати?

Не один день збору інформації, плюс ще декілька — збір доповнень, потім опрацювання тексту, редактура та уточнення з героями. Довгий шлях тексту як для невеликої регіональної редакції, чи не так? Але саме в регіонах ховаються найоригінальніші та унікальні історії.

Чому виділяти час на такі матеріали? Перш за все, тому що історія в дві та більше тисячі слів буде жити не один рік. Особливо в вічному потоці новин. Якщо це якісний лонгрід, його захочеться перечитувати знов і знов.

Як просто прив’язати лонгід до подієвості? Треба обрати якусь актуальну подію та через її призму розповісти історію людини або групи людей.  На Inform.zp.ua ми брали ключові реформи в Україні та розказували, як змінилось життя людей чи громад після їх впровадження.

Важливо, щоб текст гармонійно доповнювався фото. Так читач краще зануриться в історію. Але фото не повинні затьмарювати та ховати за собою текстову частину.

В лонгріді обов’язково треба  пояснювати складні речі, терміни, якщо вони є, давати експертну оцінку з різних боків.

This Guy Explain GIF - Find & Share on GIPHY

Ще одна річ, про яку краще не забувати, інакше лонгрід піде на дно — вивчити про героя максимум інформації, яку вже знає Google (а він знає немало).  Це допоможе не повторюватись та дати читачам максимум унікальності.

У великих матеріалах важливо дотримуватись лінії основної історії, доповнювати уточненнями та уникати необов’язкових речей.

Хоч для лонгріду потрібен не один тиждень і не одна людина, щоб створити його, проте фідбек, який ви отримаєте від читачів, буде безцінний.

Авторка: Дар’я Сергієнко

Цей текст створено в рамках програми міжредакційних обмінів Journalism Exchange Program за підтримки Національного фонду на підтримку демократії  NED. Більше про JEP читайте тут.