додому Гроші Якщо ти не можеш відповісти на ці три питання — твоя бізнес-ідея...

Якщо ти не можеш відповісти на ці три питання — твоя бізнес-ідея не життєздатна

0

Є три питання, які допоможуть з аналізом будь-якої бізнес-ідеї, не лише для медіа. Що? За скільки? Як? Разом із Валерієм Гармашем, засновником сайту 6262.com.ua та ментором програми Media Manager Academy, детально розбираємо ці питання та що за ними стоїть.

Видання 6262.com.ua зуміло вийти на окупність через чотири місяці після запуску, а його засновник провів низку тренінгів про продажі в медіа, менеджмент та виробництво контенту. Під час першої програми MMA Валерій Гармаш був її учасником, а вже до другої він приєднався як ментор. А тепер — вйо до питань!

Що?

Аналізуючи це питання, треба одразу розуміти, що є два клієнти: той, хто буде платити гроші за продукт, та той, на кого буде таргетуватися результат роботи. Чи буде комусь цікава сама ідея? Чи існує взагалі така аудиторія, якій вона потрібна?

Наприклад, у вас є ідея зробити продакшн і ви знаєте як зняти сіквел за серіалом «Чорнобиль». Але якщо у вас немає можливості навіть вийти на тих клієнтів, які зможуть замовити всі ці зйомки, то ця ідея вже приречена.

З іншого боку, треба проаналізувати, чи дійсно люди будуть читати та дивитися кінцевий продукт? Якщо це telegram-бот, то що змусить людей використовувати його? Або якщо це нативний текст — чому люди повинні прочитати його? Тому важливо мати уявлення про кінцевий продукт.

«Якщо у вас немає “гачків”, якими можна зачепити зацікавлені сторони на цьому етапі, то в принципі, немає шансів для того, аби цей проект був успішним», — каже ментор Валерій Гармаш.

Kate Mckinnon No GIF - Find & Share on GIPHY

За скільки?

Ціна, за яку ви будете продавати свій продукт, має бути вигідною, в першу чергу, для вас самих. Тобто ви повинні не тільки покрити прямі та непрямі видатки, але і отримати прибуток. Від збиткових проектів краще відмовлятися. Але є винятки: наприклад, коли ви створюєте показовий кейс того продукту або ідеї, які ви збираєтеся потім монетизувати. У цьому випадку можна використати власні ресурси, але треба розуміти, що це буде прикладом для інших, прибуткових проектів, які покриють ці видатки.

How Much Shopping Spree GIF by Murda Beatz - Find & Share on GIPHY

«Якщо немає такого бачення й ти створюєш проект, аби його створити — це не вихід. Якщо ти використовуєш якийсь кейс для просування себе — тоді це працює», — порівнює ментор. Водночас це повертає нас до першого питання: треба робити аналітику чи хтось це купить, скільки коштують подібні проекти й які потрібні ресурси для його втілення. І це підводить до наступного питання.

Як?

Реалізація ідеї вимагатиме ресурсів: людей, технічних засобів, можливостей для її розповсюдження тощо. Треба зважувати, чи є вони у вас. Наприклад, якщо у вас є клієнт, який хоче отримати нативну рекламу, таргетовану на Львів, але при цьому він спілкується з вами у Слов’янську, то треба аналізувати, що у Львові ви можете зробити лише певне коло завдань, а може взагалі й нічого.

«Тут важливо розуміти, що навіть якщо в тебе немає власних ресурсів, ти можеш знайти партнера. Не обов’язково бути спеціалістом в усіх питаннях, не обов’язково мати усі ресурси власні. Завжди можна знайти того, в кого є або частина тих ресурсів, або взагалі усі необхідні», — підказує Валерій Гармаш. Але треба це враховувати в кінцевій вартості потенційного проекту. Якщо для його розробки потрібно залучити програміста, його робота коштуватиме грошей, навіть якщо ви залучите його в рамках партнерства. «По суті, ти враховуєш три речі: ось це я продам за таку суму, це дозволить мені використати ось такі ресурси, яких я не маю. І тоді складається і ціна, і сама ідея».

Confused Math GIF by CBC - Find & Share on GIPHY

Треба одночасно враховувати відповіді на усі ці питання, інакше не варто обіцяти геніальний продукт чи рішення з монетизації, адже вони навряд чи спрацюють.