Навіщо їй платити більше
ГРА ПРО ГРОШІ
В Україні за 40 років жінка в середньому заробляє на 1,21 млн гривень менше, ніж чоловік, без врахування інфляції та підвищення зарплат. Звідки береться така сума?

Жінкам та чоловікам платять різну зарплату, навіть коли вони виконують однакову роботу. За кожну гривню, яку отримує чоловік, жінці платять в середньому 80 копійок, свідчать дані Держстату.
Наприклад, за перше півріччя 2020 року чоловіки в середньому отримали 73 791 гривню, жінки — 58 575 гривень. Припустимо, що зарплати будуть аналогічними й в другому півріччі, тоді за рік чоловіки отримали 147 582 гривень, жінки — 117 150 гривень.

А різниця в зарплатах складе майже 21% або 30 432 гривні.

Щоб отримати ті самі 1,21 млн грн, жінці доведеться працювати довше на 7,6 років, ніж чоловіку — тобто 47,6 років замість 40.
147 582
117 150
ГРН
ГРН
Чому виникає різниця і як з нею впоратись? Натисни на картку та дізнайся більше. На послідовність карток вказують стрілки. Під час гри ти отримаєш поради від Урядової уповноваженої з гендерної політики Катерини Левченко та кар'єрної консультантки Уляни Ходорівської. Цікаво? Тоді вперед!
Правила гри
Школа
Університет
Ринок праці
Перша робота
Підвищення
Шанс
Пандемія
Шанс
Стереотипи
Машина часу
Декрет
Ти — мама
Шанс
Що в ІТ?
Історія
Ти — тато
Керівна посада
Шанс
Пенсія
Різницю у зарплатах спричиняють стереотипи про гендерні ролі та лідерство, так зване покарання за материнство на противагу винагороді за батьківство. Боротьба з нерівністю починається з кожного з нас.

Аби дізнатись більше про гендерну рівність, можна пройти такі онлайн-курси:
А також розказати про цей матеріалам друзям.
І шо?
Матеріал створено в межах Школи нативних проєктів від Media Development Foundation
Авторки:
Яна Собко, Аліна Белобра, Віка Слобода
Школа
Саме в цьому віці насаджуються гендерні стереотипи та упередження: про так звані питомі чоловічі та жіночі професії, берегинь та годувальників, хатні обов'язки та ін.

Тому рухаємось далі.
Однією із причин, чому жінки заробляють менше, є поділ професій на ринку праці на престижні і низькооплачувані. До останніх входить харчова промисловість, освіта, сфера обслуговування, нижчі позиції у медицині. В цих галузях переважно працюють лише жінки. Чоловіки домінують у більш прибуткових сферах — IT, топ-менеджмент, технології, авіаційний транспорт.
Однією із причин, чому жінки заробляють менше, є поділ професій на ринку праці на престижні і низькооплачувані. До останніх входить харчова промисловість, освіта, сфера обслуговування, нижчі позиції у медицині. В цих галузях переважно працюють лише жінки. Чоловіки домінують у більш прибуткових сферах — IT, топ-менеджмент, технології, авіаційний транспорт.
Ринок праці
Єдиною галуззю у 2020 році, де жінки заробляли більше за чоловіків (всього на 5%) стала робота адміністраторів та секретарів, свідчать дані Держстату. На інших посадах жінки отримують на 5-39% меншу зарплату, ніж чоловіки.

Найбільша різниця в оплаті праці у поштарів та кур'єрів — чоловіки мають 10151 грн/міс, а жінки — 6189 грн/міс. Найменший розрив між чоловіками й жінками у будівництві, водному транспорті, державному управлінні та обороні, ІТ та в бібліотечній справі.

У середньому, вирахувана по всіх галузях, різниця в оплаті праці чоловіків і жінок становить понад 20%.
Перша робота
Навіть там, де рівні зарплати встановлені законодавчо — у держсекторі — чоловіки все одно отримують більше. Це відбувається через надбавки, доплати та бонуси, пояснює Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко.

«Я зустрічала таких керівників, зокрема в юридичних компаніях, які платять більше чоловікові і переконані, що вчиняють добре. Вони пояснюють це тим, що чоловік турбується про маму, тещу і всю родину, наче жінці не треба ні про кого піклуватись. Такий стереотип є і у самих жінок, які готові на меншу оплату праці з різних причин», — пояснює Левченко.

Насправді ситуація інакша. В Україні жінки очолюють 92,2% неповних сімей, вказано у звіті проєкту «Гендерний вимір пандемії». В більшості випадків дитина залишається з мамою. А проблеми з виплатою аліментів та нерівна оплата праці послаблюють економічне становище жінки, говорить Левченко.

Одна з причин нерівності — відсутність прозорості. Україна, за словами уповноваженої, могла б взяти приклад із Британії. Там всі компанії зі штатом понад 200 людей мають оприлюднювати розмір зарплат за посадами та статтю.


Як говорити з керівництвом про гроші?
Порада від кар'єрної консультантки Уляни Ходорівської:

Не варто просити про підвищення, якщо ти тільки два тижні на новій посаді. Про підвищення не варто просити ніколи, натомість треба вести перемовини про оплату праці! Для перемовин потрібні аргументи.

На новій роботі треба спершу знайти, в чому може бути твоя додана цінність для компанії.

Проаналізуй ситуацію за три або шість місяців, після того, як мине випробувальний термін. Якщо ти виконуєш більший обсяг роботи чи складніші, відповідальніші завдання — варто поговорити з керівництвом.

  • Перерахуй, які функції були покладені на тебе від початку?
  • Які результати і досягнення ти маєш з того часу? Згадай ідеї, які були втілені.
  • Як змінився обсяг та складність твоєї роботи?
  • Запропонуй керівництву переглянути зарплату.
  • Не варто погрожувати роботодавцю звільненням. Цей аргумент майже ніколи не спрацьовує.
Пам'ятай, оплата праці залежить не від того, як довго ти працюєш в компанії чи організації, а від того, яку цінність ти приносиш роботодавцю.
Пандемія
Під час карантину рівень доходів знизився як у жінок, так і чоловіків, проте жінки й надалі продовжували отримувати на 20% менше за чоловіків.

Пандемія лише загострила проблему, йдеться у дослідженні Програми розвитку ООН в Україні. Окрім фінансових, виникли більші ризики для здоров'я. Жінки складають 82% всіх медичних і соціальних працівників України. Для порівняння, середній показник по всьому світу — 70%.

Під час пандемії кількість годин неоплачуваної праці (прибирання, прання, оплата рахунків, похід в магазин, виконання завдань з дітьми) у жінок зросла. Хоча і до карантину жінки витрачали на домашню неоплачувану роботу 24,6 години на тиждень, а чоловіки — майже вдвічі менше — 14,5 годин на тиждень.
Як говорити про гроші під час пандемії?
Роботодавець за бажання завжди може назвати час неслушним: щойно пройшли вибори, в країні революція, триває війна, світова рецесія або пандемія.

Не припускайтесь популярної помилки й не думайте, що знаєте відповідь заздалегідь, каже кар'єрна консультантка Уляна Ходорівська.

Якщо галузь і справді постраждала від пандемії, наприклад, ресторанний бізнес, говорити про гроші з керівництвом варто тоді, коли ти зможеш запропонувати рішення, яке частково виведе бізнес з кризи.

Такі розмови варто вести так:

  • Розповідаєш свою ідею
  • Пропонуєш перевірити її ефективність за 2 місяці
  • Домовляєшся з керівництвом про підвищення на х% після результату.
Підвищення
Вітаємо з підвищенням! Рухаєшся в правильному напрямку. Так тримати!
Стереотипи
«Раніше я працювала в раді некомерційної організації, що переглядала винагороди. Щороку комісія переоцінювала кожного члена управлінської команди і вирішувала, якою буде його чи її винагорода за рік. Ми говорили про потенційне збільшення оплати праці двох осіб — чоловіка і жінки, і літня колега з ради рекомендувала значно збільшити зарплату чоловіка, обґрунтувавши це тим, що він головний годувальник в сім'ї, а жінка ще незаміжня і немає такого фінансового навантаження.

На щастя, один з членів комісії не погодився: «Ми не повинні брати це до уваги під час ухвалення рішень. Мені здається, ці двоє працівників на однаковому рівні, якщо брати до уваги їхню продуктивність і цінність, яку вони приносять організації».

Решта погодилась і вирішила підвищити їм заробітну плату на однакову суму. Це був перший випадок, коли я почула, що хтось так явно використовує традиційні гендерні ролі як причину, чому чоловік має отримувати вищу зарплату, ніж жінка, яка нічим не поступається йому, і це мене шокувало», — Фран Гаузер, американська медійна керівниця, стартап-інвесторка, цитата за книгою «Міф про милу дівчинку».
Машина часу
У 1993 році Міністерство охорони здоров'я видало наказ, де жінкам забороняли працювати у 450 професіях через важкі умови роботи. Українки не могли бути електрозварювальницями, машиністками бульдозерів, підривниками, кондукторами на залізничному транспорті, машиністками локомотива, боцманами на суднах, матросами, водолазами та десантниками-пожежниками.

У грудні 2017 році, після протестів активістів, список заборонених професій таки ліквідували. Як ці зміни вплинуть на гендерні квоти на ринку праці, можна буде підрахувати лише у 2021 році — коли перші жінки отримають диплом бакалавра у раніше заборонених професіях.
Ти — мама
В Україні переважно жінки йдуть в декретну відпустку, скорочують навантаження, беруть менш цікаву або менш оплачувану роботу, би піклуватись про дітей. Коли настає час повертатись на роботу після трирічної перерви — кваліфікацію втрачено.

В США матусям, які вийшли з декрету, платять на 4% меншу зарплату, ніж жінкам без дітей або чоловікам, пише The New York Times. Це наче покарання за материнство. Чоловіки ж натомість отримують бонуси за те, що мають дитину, пише видання.

Ще одна проблема жінок в Україні — недоступність дошкільної освіти. За даними Центру економічних стратегій, майже 30% жінок під час опитування вказали, що не можуть вийти на роботу через брак садків. Якщо з дитиною буде кому сидіти, майже 270 000 жінок зможуть піти на роботу. Внаслідок цього ВВП країни потенційно збільшиться на 59,4 млрд гривень.
У 2018 році 27% українських чоловіків брали відпустку по догляду за дитиною, йдеться у дослідженні Фонду ООН в галузі народонаселення. При цьому відпустки були нетривалими: лише один чоловік взяв її на рік, інші ж брали відпустку від 1-3 днів до 15. Майже 70% опитаних чоловіків погодилися з твердженням, що основна роль жінки – піклуватися про власну оселю та готувати їжу для родини.

Аби змінити ситуацію, потрібні комплексні рішення. На законодавчому рівні цьому може сприяти проєкт закону № 3695. За ним роботодавець повинен оплачувати 14 днів (наразі 10) відпустки з догляду за новонародженою дитиною, або чоловіку, або жінці, або тим, хто доглядатиме дитину. Чоловіки теж зможуть піти у неоплачувану відпустку до 3 років.

На соціальному рівні потрібно позбутись упередженості проти чоловіків, запевняє Артем Чапай у книзі «Тато в декреті». Він пише, що суспільна норма для батька — приділяти дитині небагато уваги. «І зовсім інакше сприймається батько, який відмовився на певний час від роботи та кар'єри, щоб займатися дітьми. Таких чоловіків не розуміють, із них кепкують, їм співчувають і навіть засуджують», — пише Чапай.
У 2018 році 27% українських чоловіків брали відпустку по догляду за дитиною, йдеться у дослідженні Фонду ООН в галузі народонаселення. При цьому відпустки були нетривалими: лише один чоловік взяв її на рік, інші ж брали відпустку від 1-3 днів до 15. Майже 70% опитаних чоловіків погодилися з твердженням, що основна роль жінки – піклуватися про власну оселю та готувати їжу для родини.

Аби змінити ситуацію, потрібні комплексні рішення. На законодавчому рівні цьому може сприяти проєкт закону № 3695. За ним роботодавець повинен оплачувати 14 днів (наразі 10) відпустки з догляду за новонародженою дитиною, або чоловіку, або жінці, або тим, хто доглядатиме дитину. Чоловіки теж зможуть піти у неоплачувану відпустку до 3 років.

На соціальному рівні потрібно позбутись упередженості проти чоловіків, запевняє Артем Чапай у книзі «Тато в декреті». Він пише, що суспільна норма для батька — приділяти дитині небагато уваги. «І зовсім інакше сприймається батько, який відмовився на певний час від роботи та кар'єри, щоб займатися дітьми. Таких чоловіків не розуміють, із них кепкують, їм співчувають і навіть засуджують», — пише Чапай.
У 2006 році я влаштувалась на першу роботу програмісткою у відому на той час IT-фірму. Тоді крім мене в компанії працювала ще одна дівчина. Бувало, що підходили чоловіки не познайомитись, а просто подивитися на дівчину, яка працює програмісткою — як в зоопарку.

Здається, що сфера ІТ — прогресивна, але у ній досі є стереотипи щодо жінок у професії. Особливо, це відчувається у маленьких компаніях. Нещодавно я чула розмову від колег на кухні, що жінка приходить в ІТ, щоб знайти чоловіка. Тобто, що в неї вкладають час і сили, а вона потім виходить заміж і звільняється взагалі.

Я знаю історію, як декрет вплинув на розвиток кар'єри. Я рекомендувала на роботу жінку після декрету, у якої був хороший досвід. У неї троє дітей, тому вона не працювала 5 років. Замовник відповів, що їм така кандидатка не підходить, бо якщо жінка так довго сидить у декреті — це означає, що вона не зацікавлена у роботі взагалі. На мою кар'єру народження дитини не вплинуло, бо я не працювала лише 3 місяці. Тоді я мала у розробці проєкт, від якого не могла відмовитись. Якби взяла повний декрет, замість мене взяли б іншу людину, а мені довелося б шукати нову роботу.

Хоча мені іноді доводиться відмовлятися від цікавих завдань і віддавати їх чоловікам, бо я розумію, що треба буде працювати вночі чи у вихідні, а у мене — маленька дитина.
Я здогадуюсь, що статистика щодо нерівних зарплат чоловіків і жінок на однакових посадах правдива, і підозрюю, що мене це теж стосується. У нас питання зарплат — конфіденційна інформація, просто про це не говорять.

Загалом, в ІТ жінок стало більше. Вони працюють тестувальницями, ейчарками, аналітикинями, дизайнеркам. У нашій компанії є жінки на керівних посадах, але саме розробниць — дуже мало. Це все ще залишається проблемою.
У 2006 році я влаштувалась на першу роботу програмісткою у відому на той час IT-фірму. Тоді крім мене в компанії працювала ще одна дівчина. Бувало, що підходили чоловіки не познайомитись, а просто подивитися на дівчину, яка працює програмісткою — як в зоопарку.

Здається, що сфера ІТ — прогресивна, але у ній досі є стереотипи щодо жінок у професії. Особливо, це відчувається у маленьких компаніях. Нещодавно я чула розмову від колег на кухні, що жінка приходить в ІТ, щоб знайти чоловіка. Тобто, що в неї вкладають час і сили, а вона потім виходить заміж і звільняється взагалі.

Я знаю історію, як декрет вплинув на розвиток кар'єри. Я рекомендувала на роботу жінку після декрету, у якої був хороший досвід. У неї троє дітей, тому вона не працювала 5 років. Замовник відповів, що їм така кандидатка не підходить, бо якщо жінка так довго сидить у декреті — це означає, що вона не зацікавлена у роботі взагалі. На мою кар'єру народження дитини не вплинуло, бо я не працювала лише 3 місяці. Тоді я мала у розробці проєкт, від якого не могла відмовитись. Якби взяла повний декрет, замість мене взяли б іншу людину, а мені довелося б шукати нову роботу.

Хоча мені іноді доводиться відмовлятися від цікавих завдань і віддавати їх чоловікам, бо я розумію, що треба буде працювати вночі чи у вихідні, а у мене — маленька дитина.
Я здогадуюсь, що статистика щодо нерівних зарплат чоловіків і жінок на однакових посадах правдива, і підозрюю, що мене це теж стосується. У нас питання зарплат — конфіденційна інформація, просто про це не говорять.

Загалом, в ІТ жінок стало більше. Вони працюють тестувальницями, ейчарками, аналітикинями, дизайнеркам. У нашій компанії є жінки на керівних посадах, але саме розробниць — дуже мало. Це все ще залишається проблемою.
ІТ — одна із найбільш прогресивних сфер. Вона, хоч і повільно, але йде у напрямку ґендерного балансу. За останні п'ять років кількість жінок в ІТ збільшилася від 14% до 25%, показує дослідження порталу DOU.UA.

Найбільший відсоток жінок в ІТ обіймають нетехнічні посади — HR і маркетинг. Їх — 75,3%. Тоді як дизайнерки та бізнес аналітикині працюють практично на рівні із чоловіками. На посадах QA-фахівців ситуація — гірша. Там кожною третьою спеціалісткою є жінка. Найменше у сфері розробниць, топ-менеджерок і системних адміністраторок. Ці напрямки на 90% досі залишаються «чоловічими».

В ІТ практично на всіх посадах чоловіки отримують вищі зарплати. І що вища посада, то більший ґендерний розрив в оплаті праці. Виключенням є посади із рівнем джуніор, де зарплати однакові у чоловіків та жінок. Приклад паритетних напрямків — у графіку вище.
    ІТ — одна із найбільш прогресивних сфер. Вона, хоч і повільно, але йде у напрямку ґендерного балансу. За останні п'ять років кількість жінок в ІТ збільшилася від 14% до 25%, показує дослідження порталу DOU.UA.

    Найбільший відсоток жінок в ІТ обіймають нетехнічні посади — HR і маркетинг. Їх — 75,3%. Тоді як дизайнерки та бізнес аналітикині працюють практично на рівні із чоловіками. На посадах QA-фахівців ситуація — гірша. Там кожною третьою спеціалісткою є жінка. Найменше у сфері розробниць, топ-менеджерок і системних адміністраторок. Ці напрямки на 90% досі залишаються «чоловічими».

    В ІТ практично на всіх посадах чоловіки отримують вищі зарплати. І що вища посада, то більший ґендерний розрив в оплаті праці. Виключенням є посади із рівнем джуніор, де зарплати однакові у чоловіків та жінок. Приклад паритетних напрямків — у графіку вище.
      Шанс
      Найчастіше керівник зацікавлений в тому, аби співробітник залишився в компанії, пояснює Уляна Ходорівська. Проте, якщо під час розмови про гроші, тобі коректно і справедливо нагадують про помилки — є кілька сценаріїв:

      • Якщо про це говорять вперше, варто зауважити, що ти давно б виправив/ла помилку, якби про неї сказали раніше.
      • Можна разом з роботодавцем скласти план роботи над проблемою.
      Якщо тобою намагаються маніпулювати, і доводити, що підвищення зарплати ти не заслуговуєш, варто подумати, чи варто залишатись у компанії.
      Керівна посада
      В Україні існує стереотипне сприйняття керівника чи менеджера, пояснює Урядова уповноважена Катерина Левченко. Зі словом менеджер частіше асоціюють чоловіка, ніж жінку. Цю тезу підтверджує статистика зі звіту «Гендерний вимір пандемії».

      Жінок менше серед керівників усіх підприємств та організацій – всього 40%. Виключення: сфери туристичних послуг, театральних та концертних залів, освіти, перукарень та салонів краси. Там жінок-керівниць понад 60%.

      Тепер ти на керівній посаді й можеш вирішувати, скільки жінок і чоловіків буде працювати разом з тобою у відділі/організації тощо. Не втрачай можливості зробити бізнес гендерно чутливим. У цьому тобі допоможуть поради урядової уповноваженої.
      • В першу чергу потрібно зрозуміти, що означає гендерна рівність.
      • Забезпечити рівну винагороду за працю рівної цінності.
      • Організувати навчання керівників підприємств та ейчарів з питань гендерної рівності.
      • Створити або перевірити на відповідність поняттю рівності етичний кодекс та практики компанії.
      • Переконатись, що у компанії чи установі створили умови для поєднання професійних та сімейних обов'язків.
      • За можливості, створити дитячу кімнату, де дитина могла б кілька годин пограти та почекати на батьків.
      • В першу чергу потрібно зрозуміти, що означає гендерна рівність.
      • Забезпечити рівну винагороду за працю рівної цінності.
      • Організувати навчання керівників підприємств та ейчарів з питань гендерної рівності.
      • Створити або перевірити на відповідність поняттю рівності етичний кодекс та практики компанії.
      • Переконатись, що у компанії чи установі створили умови для поєднання професійних та сімейних обов'язків.
      • За можливості, створити дитячу кімнату, де дитина могла б кілька годин пограти та почекати на батьків.
      Пенсія
      З віком нерівність в доходах збільшується. Різниця у розмірі пенсій у чоловіків і жінок в Україні складає близько 30% — навіть більше, ніж різниця в оплаті праці.

      «Найбільший розрив у розмірі пенсій за вислугу років. Середня пенсія серед чоловіків за цією статтею становить 10438 гривень. Серед жінок – 2639. Тобто, різниця більше ніж у чотири рази», – каже заступниця голови КМДА Марина Хонда.

      На прикладі пенсій Києва ця різниця уточнюється: чоловіки, в середньому, отримують пенсію за віком у розмірі 5104 гривні, а жінки — 3541.
      Упс! Ти пропускаєш три ходи. Тепер тобі доведеться проходити частину шляху заново.

      Дисклеймер: Жінки (або чоловіки), які вирішують іти в декрет, випадають на певний період часу з професійного життя. І потім їм доводиться «наздоганяти» своїх колег, а іноді навіть шукати нову роботу.
      Та ти кар'єрист/ка!
      Схоже, що для тебе важлива кар'єра. Тому рухайся далі на наступну картку.