Митці про наболіле:
куди звернутись, якщо у тебе проблеми?
24 сервіси, які допоможуть у скрутній ситуації.
На прикладі Буковскі, Дікінсон та Ван Гога
Сьогодні в світі нараховується близько 2000 мільярдерів. Проте бідність все ще залишається на високому рівні. Понад 15 млн українців вважаються відносно бідними — дохід на одну людину складає менше 4000 грн на місяць — таке дослідження зробив Інститут демографії НАН України.

Коронавірус та економічна криза можуть погіршити ситуацію. За оцінками ЮНІСЕФ, за межею бідності може опинитись більше половини українських домогосподарств. Це не нова проблема — в різний час фінансові обмеження заважали навіть найяскравішим геніям. На прикладі письменників, художників та композиторів розповідаємо, які саме сервіси можуть допомогти, якщо немає грошей або обставини заважають їх заробити.
Матеріал створено в межах Школи нативних проєктів від Media Development Foundation
На могилі Чарльза Буковскі вигравірувані слова «Не намагайся». Різкий посил — якщо не знати його біографії.

Буковскі народився в родині німецьких емігрантів. Батько-військовий бив його з раннього дитинства та з найдрібніших приводів, наприклад, за неправильно підстрижений газон, довжину якого виміряв лінійкою. Підлітком Чарльз перехворів запаленням сальних залоз на обличчі, через що воно вкрилось плямами. Журналісти пізніше писали, що він наче «зібраний на автомобільному кладовищі».

До 35 років Буковскі в основному займався тим, що вештався по США, писав та безупинно пив. У 1955 році він потрапив до лікарні з виразкою. Чарльз ледь не помер, його врятувало переливання крові. Хвороба змусила письменника пригальмувати: він влаштувався в поштову службу та почав більш системно займатись літературою. Успіх прийшов до Чарльза Буковскі на межі шостого десятка. Тому він звільнився з роботи та за три тижні написав свій головний твір, автобіографічний роман «Поштамт».

Хоч перший літературний агент письменника Джон Мартін назвав Буковскі «не-мейнстримним автором», ще при житті його твори розходились мільйонними тиражами. В статусі літературної зірки він прожив чверть віку. Письменник помер на 73 році життя, після трирічної боротьби з з лейкемією. Якщо ви або ваші близькі зловживають алкоголем, зверніться за допомогою.
Чарльз Буковскі (1920-1994)
Алкоголізм
«Поштамт» — перший та найвідоміший роман з автобіографічної саги про альтер-его Буковскі на ім'я Генрі Чинаскі.

«Хліб з шинкою» — розповідь про ранні роки життя Буковскі в епоху Великої Депресії.

«Жінки» — четвертий роман з серії про Генрі Чинаскі, в якому описані пізні роки життя Буковскі в якості всесвітньо відомого письменника.
Що почитати у Буковскі:
Сервіси допомоги для тих, хто має проблеми з алкоголем
Звернутись до соціальних служб Києва
У Києві можна отримати допомогу наркозалежним та сім'ям, що зіткнулися з проблемами наркоманії, алкоголізму та інших залежностей. На сайті є контакти декількох соціальних служб.
Знайти допомогу в кризовому центрі
У центрі медико-психологічної допомоги можна звернутись до психологів, які допоможуть людям, постраждалим від психотравмівних подій (переселенці, військослужбовці ЗСУ та АТО). Також можна скористатись телефоном довіри.
Зконтактувати з центром психічного здоров'я і травмотерапії
У центрі «Інтеграція» психотерапевти допомагають людям з важкими розладами (наприклад, при ознаках посттравматичного стресового розладу та, одночасно, депресії), а також тим, хто страждає через вживання алкоголю.
Приєднатись до спільноти анонімних алкоголіків
Безкоштовні консультації психологів можна отримати в центрах соцслужб Києва. Також можна приєднатись до спільнот анонімних алкоголіків та наркозалежних.
За посиланням знайдете необхідні номери та перелік сайтів для звернення.
Музичний талант Моцарта проявився ще в ранньому дитинстві. Він почав грати на фортепіано у 4 роки. Першу симфонію композитор написав у 8, першу месу він склав у 12 років, а оперу — у 14. Всього ж Вольфганг Амадей написав понад 600 творів симфонічної, концертної, камерної, оперної та хорової музики. Загальна її тривалість — 240 годин або 10 днів!

В епоху Моцарта концертне життя, схоже на сучасне, тільки почало формуватися. Традиційно композиторів і виконавців забезпечували роботою монастирі, за їх покровительство змагалися освічені монархи і князі, церковні громади, меценати. Тому його «фріланс» переважно тримався на концертах по підписці (зараз вони б називались абонементними), приватних уроках і подарунках від заможних осіб.

Моцарт не вмів розпоряджатися своїми грошима і швидко їх витрачав. Не вдалося йому і заощадити на чорний день. У скрутні часи Моцарт мусив брати в борг у друзів та рідних. Коли Вольфганг помер, грошей, щоб поховати його, було ледве достатньо. Курси фінансової грамотності могли б покращити фінансове становище Моцарта та допомогли б жити стабільніше, навіть при нестабільному заробітку композитора-фрілансера.
Вольфганг Моцарт (1756 - 1791)
Фінансова неграмотність
Симфонія №25 — композитор написав її в 17 років, у симфонії моторошне звучання. А ще цю музику можна почути у фільмі «Амадей» про суперництво Моцарта та Сальєрі.

Симфонія № 40 — це одна з найбільш впізнаваних мелодій. Має відгомін чеської народної музики та нагадує мову схвильованої людини.

Симфонія № 41 («Юпітер») — дослідники його музики вважають, що Моцарт так і не почув звучання композиції наживо, хоч вона й вважається вершиною його творчості. З цікавого, – мелодія має в собі церковні музичні традиції.
Що послухати у Моцарта:
Навчання фінансовій грамотності та побудові репутації
Отримати знання з фінансової грамотності
CSR Ukraine та платформа Career Hub створили безкоштовний курс з фінграмотності. Він допоможе розібратись з тим, як не опинитися за межею бідності у випадку втрати роботи та розпочати власну справу.

Пройти курс з керування особистими фінансами
Курс допоможе навести порядок в своїх фінансах, знайти траєкторію фінансового розвитку та розібратися зі своїми фінансовими цілями.
Прочитати книгу Бодо Шефера «Шлях до фінансової свободи»
Будь-яку книгу з самоосвіти важливо читати вдумливо й відразу використовувати інформацію. Якщо ви бажаєте начитись думати, як багата людина — почніть з цієї книги.
Навчитись керувати своєю репутацією
Соціальні мережі дають нам можливість мати величезну аудиторію, але дуж важливо вміти керувати своєю репутацією в їх межах.
Курс «Комунікаційні інструменти для побудови репутації» дає розуміння базових принципів комунікації, піару та створення контенту для соціальних мереж.

За іронією долі, найвідоміший постімпресіоніст, Вінсент Ван Гог, повинен був продавати, а не писати картини. Ще підлітком він влаштувався до свого дядька у фірму «Гупіль і До», яка торгувала творами мистецтва. Але з часом його звідти вигнали через некомпетентність. Після цього Ван Гог став місіонером і півтора року проповідував у шахтарському регіоні Бельгії.

У 27 років він вирішив стати художником, попросив у молодшого брата Тео грошей і переїхав до нього в Париж. Ван Гог був дуже продуктивним художником і менш ніж за 10 років встиг написати близько 900 картин та навіть продати декілька з них. Наприклад, перше замовлення він отримав від свого брата Кора, який хотів допомогти і замовив у нього 19 пейзажів Гааги. Свою першу картину Вінсент продав паризькому торговцю Жульєну Танзі.

У 30 років Ван Гог відрізав собі ліве вухо. Це сталося під час сварки з художником Полем Гогеном, з яким він деякий час працював. Пізніше митець не міг нічого згадати про цю подію. Згодом йому діагностували «гостру манію з генералізованим маренням» і далі його стан лише погіршувався. Відоме полотно «Зоряна ніч» митець написав у Франції в лікарні для душевно хворих.

За життя Ван Гога не існувало сервісів швидкого пошуку роботи або фрілансу. Нині ж митці можуть ними скористатися, аби знайти замовників та поліпшити своє фінансове становище.
Вінсент Ван Гог (1853 - 1890)
Труднощі з пошуком роботодавця
«Зоряна ніч» — написана мазками, що утворюють вихри і створюють враження безперервного руху.

«Портрет доктора Гаше» — одна з найдорожчих картин світу, в 2007 році її продали на аукціоні за 82 мільйони доларів.

«Їдці картоплі» — перша картина, створена на початку його художньої карєри в 1885 році. Художник використав темні фарби, щоб передати співчуття до тяжкого життя селян.
Що подивитись у Ван Гога:
швидкий пошук роботи або фрілансу
Знайти одноразове завдання
Через сервіс Kabanchik.ua можна виконувати побутові і бізнес задачі замовників як на постійній, так і на одноразовій основі. Географія майданчику об'єднує людей с усієї України.
Виконати роботу віддалено
Через українську біржу дистанційної роботи Freelance.ua можна приєднатись до спільноти фрілансерів і виконувати завдання за вашими навичками та інтересами.
Знайти роботу швидко
Сайт для пошуку роботи grc.ua має актуальні вакансії надійних компаній в Україні і за кордоном. Сайт відрізняється серед інших платформ тим, що работодавці постійно оновлюють вакансії.
Приєднуйся до найбільшої платформи з пошуку роботи
Перше місце куди йдуть всі работодавці з відкритими вакансіями - це Work.ua. Серед плюсів: на сайті завжди можна підібрати щось для себе. З мінусів: в описі деяких вакансій не завжди вказані саме ті обов'язки, які потребує работодавець. Тому будьте уважні при пошуку.
Голландський художник Ян Вермеєр — автор однієї з найбільш упізнаваної картини сучасності «Дівчина з перловою сережкою». Про те, що у художника були гроші, свідчить якість його фарб. Синій колір хустки на голові героїні створено за допомогою ультрамарину — одного з найдорожчих барвників XVII століття.

Картини Вермеєра могли собі дозволити тільки заможні меценати. Однак після того, як у 1672 році почалась франко-голландська війна, матеріальне положення художника погіршилось. Через конфлікт попит на картини різко впав. Коли Вермеєр помер, його дружина та 11 дітей залишились без спадку, зате зі значними боргами.

За словами мистецтвознавців, художник мав проблеми з продуктивністю та замовниками — писав не більше двох картин на рік, а продавав їх тільки місцевим меценатам. На сьогоднішній день відомо лише про 34 роботи Вермеєра.

Якби не коронавірус, в Україні рівень абсолютної бідності серед сімей з дітьми впав би до історичного мінімуму — 32,9%. Натомість він виросте до 51-58% через економічні наслідки пандемії, дає оцінку ЮНІСЕФ. В Україні законодавством передбачена матеріальна допомога для батьків, але її зазвичай недостатньо. Слід звернути увагу на послуги для таких сімей, а якщо ви займаєтеся творчістю — на майданчики для продажу своїх робіт.
Ян Вермеєр (1632-1675)
Багатодітна родина
Що подивитись у Вермеєра:
«Дівчина з листом біля відкритого вікна» — робота раннього періоду творчості художника. Колекціонери до 1862 року вважали, що її створив Рембрандт.

«Дівчина з перловою сережкою» — в 1881 році полотно придбав невідомий колекціонер за 2,3 гульдена — приблизно 27 доларів на сьогодні. Після його смерті вона потрапила в колекцію картин Королівської галереї Мауріцхейс в Гаазі.

«Жінка, зайнята вагами» — вважається, що для картини позувала дружина Вермеєра, Катаріна Болнес.
Догляд за дітьми та дистрибуція своїх робіт
Найняти няню в департаменті соцполітики
Департамент соцполітики має послугу догляду за дітьми та людьми з інвалідністю.
Телефон: (044) 404-00-78
Найняти няню від ДІЯ
ДІЯ пропонує безкоштовно найняти муніципальну няню для догляду за дитиною до трьох років. Для цього достатньо заповнити заяву на сайті.
Продати картину на інтернет-аукціоні
На сайті Віоліті можна продати та купити предмети колекціонування.
Продати картину в Facebook-спільнотах
На майданчиках Сіль-Соль та Сік Сок можна купити та продати свій витвір мистецтва без посередників.
Життя Емілі Дікінсон в більшості своїй — таємниця. Тільки після смерті її визнали однієї з найвизначніших американських поетес XIX ст. Вона не була бідною в класичному розумінні слова. Дівчина народилась в американському місті Амхерст в досить заможній родині — її батько був юристом і політиком, а дід — один із засновників Амхерстського колледжу. Все своє життя поетеса жила за гроші родини. Але сама так і не не отримала ні копійки за свою творчість — з написаних 1800 віршів при житті опублікували тільки 10. Та навіть їх видали без згоди поетеси та без виплати гонорару.

Поетеса переважно проводила час на самоті, але вела активне листування. Вона надсилала сотні листів з віршами своєму братові та подругам, серед яких була жінка брата. Адресати не завжди відповідали на її листи, а стриманість та відсутність зворотнього листа Емілі сприймала як зневагу та зраду.

Наслідком усамітненості може бути депресія та відчуття покинутості. Потреба в комунікації закладена в людині природою, тому відсутність живого спілкування демотивує. Нетворкінг та обмін досвідом зі своїми однодумцями — порятунок від самотності. Для митців важливо розповсюджувати свої роботи. Це сприяє їх подальшому розвитку та покращенню фінансового стану.
Емілі Дікінсон (1830-1886)
Самотність
Що почитати у Дікінсон:
«Поеми Емілі Дікінсон: Видання Варіорум» — ця збірка вважається найбільш повною, яку видали тільки в 1998 році.

«Чудові нічого» — вірші з цього видання Дікінсон писала на різних клаптиках паперу.

«Листи Емілі Дікінсон» — збірка у трьох томах містить майже всі листи поетеси, які вона надіслала своїм близьким.
спільноти та події за інтересами
Долучитись до спільнот за інтересами
У Facebook та Telegram є безліч спільнот людей, яких об'єднують їх інтереси. Наприклад, ви можете долучитись до письменників або поетів.

Обрати роботу в сфері креативу
В Telegram можна знайти канали, де регулярно розміщують проєкти та роботу для людей з креативної індустрії. Ми рекомендуємо БЛІЦ та Крезюме.
Слідкувати за цікавими подіями в твоєму місті
Не знаєш як провести вечір після роботи, але бажаєш зробити це цікаво? Долучайся до спільнот в Telegram та завжди будь в курсі всього, що відбувається в твоєму місті. Спільноти Києва, Харкова та Львова.
Бідність — одночасно структурна і персональна проблема. Як видно на прикладі відомих митців, вона може обмежувати першопочатково або наздоганяти впродовж життя. Але це не вирок. Якщо ви зіткнулися з фінансовими проблемами, можна звернутися за допомогою до суспільства або скористатись спеціалізованими сервісами.

В Україні COVID-19 посилив нерівність і погіршив проблему бідності. Більше інформації про те, як пандемія вплине на наш добробут, можна дізнатися в звіті ЮНІСЕФ.
Авторки проєкту:
Поліна Бражнікова
Вікторія Андрєєва
Діана Руда